Chorzy na Alzheimera zyskali nowy ośrodek leczenia!

Chorzy na Alzheimera w Poznaniu zyskali nowy Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny i Centrum Informacji Alzheimerowskiej. Nowemu ośrodkowi patronuje prof. Jan Roguski, wybitny poznański lekarz.

O sytuacji osób chorych na Alzheimera i ich rodzin w Polsce możnaby napisać kilkanaście książek – i nie byłyby to dzieła pochlebne dla instytucji państwowych, których zadaniem jest opieka nad chorymi. Tym bardziej cieszy, że w Poznaniu otwarto zupełnie nowy ośrodek, w którym cierpiący na tę chorobę będą mogli uzyskać pomoc.

Taki ośrodek już w Poznaniu istnieje – od 9 lat funkcjonuje przy ulicy Zagórze. Daleko mu było jednak do wygodnej placówki. Na szczęście to się zmieni – przy ulicy Garczyńskiego na Wildzie otwarto zupełnie nowy Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny i Centrum Informacji Alzheimerowskiej. W nowym budynku znajdą się poradnie dla chorych, sala do prowadzenia szkoleń oraz centrum informacyjne, w którym będzie można uzyskać wszelkie informacje o przebiegu choroby.

Chociaż ośrodek znajduje się w Poznaniu, to Andrzej Rossa, szef placówki chciałby, aby stał się istotny dla chorych z całej Polski.

– To nie jest tylko poznańskie. Chciałbym, żeby to był ośrodek ogólnopolski. Mamy coraz więcej pacjentów, problem i zasięg tej choroby rozszerza się coraz bardziej. Wśród moich znajomych nie ma już rodzin, w których ta choroba by nie występowała – podkreślał Rossa podczas otwarcia nowego budynku. – Ważne jest też to, żeby Polska przyjęła plan alzheimerowski, który pozwoli usystematyzować leczenie tej choroby.

Jak podkreśla Rossa, Poznań jest w najlepszej sytuacji spośród polskich miast, jeżeli chodzi o leczenie Alzheimera. W stolicy Wielkopolski znajdują się już dwa ośrodki, w których prowadzona jest terapia według najnowszych metod. O tym, że jest to wyjątkowe wydarzenie w skali kraju, przekonywała również Alicja Sadowska z Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

– Tego jeszcze nie było w naszym kraju, to jest coś wspaniałego. Taki pomnik jest hołdem dla chorych i ich rodzin. W Polsce pomoc chorym i ich rodzinom jest bardzo skromna, wręcz bardzo zła. Jest nam straszliwie daleko do Europy, tym cenniejszy jest dar dla tych ludzi – mówiła Sadowska nawiązując do darczyńców placówki.

Najbardziej niezwykłe jest bowiem to, że ośrodek przy ulicy Garczyńskiego powstał dzięki fundatorom: córce, Jadwidze Roguskiej-Kyts oraz jej mężowi, Robertowi Kyts.

Postać prof. Roguskiego była wielokrotnie przywoływana podczas oficjalnego otwarcia placówki. Chociaż przeciętnemu poznaniakowi postać ta może być nieznana, to jednak w lokalnym środowisku lekarskim prof. Roguski jest – słusznie – uznawany za wybitnego lekarza. Jest m.in. odpowiedzialny za wprowadzenie do Polski medycyny nuklearnej, stworzył pierwszy w naszym kraju ośrodek dietetyczny, a także był współodpowiedzialny za rozwój medycyny sportowej.

Nowy ośrodek alzheimerowski jest kolejnym dziełem, które – pośrednio i już pośmiertnie – powstało dzięki prof. Roguskiegmu.

– Nie ma lepszego pomnika po lekarzu niż instytucja pomagająca chorym – podsumował prof. Jacek Wysocki, rektor poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.