Święto ulicy Żydowskiej

Koncerty muzyki klezmerskiej, dania do spróbowania – za symboliczną opłatą – od restauratorów, wystawa zdjęć przedwojennego Poznania, zwiedzanie gabinetu Artura Greisera i wręczenie medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – to główne atrakcje Święta Ulicy Żydowskiej, które odbędzie się 12 maja.

Atrakcji oczywiście będzie znacznie więcej i będą one niezwykle różnorodne, bo święto przygotowują wspólnie władze Poznania, gmina żydowska, rada Osiedla Stare Miasto, radni z Komisji Rewitalizacji oraz Zarząd Dróg Miejskich.

Obchody Święta rozpoczną się już 10 maja od uroczystości wręczenia trzem polskim rodzinom:  Mariannie i Aleksandrowi Kisielom, Annie i Józefowi Skowronom oraz Janowi Wyrwiczowi medali Sprawiedliwi wśród Narodów świata. To najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie tym, którzy w czasie drugiej wojny światowej uratowali życie Żydowi narażając własne.
– Specjalnie na tę uroczystość przyjeżdża z Australii człowiek, który został uratowany – opowiada Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej. – Zachowały się dokumenty, w których Żydzi zeznawali, jak zostali uratowani, to bardzo wzruszające…

Tego dnia zostanie też odsłonięta pamiątkowa tablica na poznańskiej synagodze, a w sobotę gmina żydowska zaprasza na uroczysty szabas gości z całego świata.

Najbardziej huczne uroczystości przewidziano w niedzielę.
– Wszystko rozpocznie sie o godzinie 16 od poczęstunków restauratorów, którzy w swoich lokalach i ogródkach będą częstować gości swoimi specjałami za symboliczną opłatą – opowiada Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare miasto, która współorganizuje święto. – Na ulicy zostanie ustawiona scena, na której będą się odbywały koncerty muzyki klezmerskiej, będzie można posłuchać też wykładów popularnonaukowych poświęconych historii tej ulicy, która jest niezwykle ciekawa.

Bo na terenie ulicy Żydowskiej i dawnej dzielnicy żydowskiej wcześniej znajdowała się osada Świętego Gotarda, którą zamieszkiwali głównie… Niemcy.
– To dlatego ta dzielnica jest modelowym przykładem harmonijnego współistnienia chrześcijańsko-żydowskiego w Poznaniu  – mówi Andrzej Rataj. – I te właśnie elementy chcemy podkreślać.

Podczas święta ulica będzie całkowicie wyłączona z ruchu, jednak – zgodnie z zasadami ustalonymi w ubiegłym roku – w niektórych miejscach zamiast parkingu znajdą się ogródki kawiarniane. ZDM przygotował ankietę do wszystkich właścicieli lokali przy tej ulicy i 10 z nich zdecydowało, że chce mieć ogródki na ulicy, przed lokalem. Jednak poza świętem ruch na Żydowskiej z wyjątkiem odcinka od Starego Rynku do Dominikańskiej, który będzie już deptakiem, będzie się odbywał normalnie.

– Poza świętem ulicą będzie można przejechać i zaparkować przy niej także – zapewnia Andrzej Billert z ZDM. – Nie chcieliśmy, żeby to była ulica zamknięta.

Na ulicy będzie też mozna zobaczyć wystawę zdjęć przedwpojennego Poznania, która zostanie otwqarta właśnie 12 maja, a dodatkowe atrakcje będą czekały na gości Święta ulicy Żydowskiej w CK Zamek, gdzie będą mogli obejrzeć miejsce po gabinecie niesławnej pamieci Artura Greisera, namiestnika Kraju Warty, oraz w Ogrodzie Botanicznym, gdzie z okazji Dnia Izraela wystąpi dla nich między innymi orkiestra dęta z Sierakowa Vivat!

Organizatorzy święta myślą o tym, by zapewnić poznaniakom komunikację autobusami między tymi trzema miejscami, które leżą dość daleko od siebie, by wszędzie zdążyli dotrzeć.