Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

„Brązowe napierśniki i ich wyobrażenia na naczyniach” to tytuł kolejnej wystawy czasowej z cyklu „Bliskie spotkania z…”, którą można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do końca kwietnia 2013 r. Prezentowane są na niej wyjątkowe zabytki społeczności kultury pomorskiej sprzed ponad 2 tys. lat.

Jednym z najcenniejszych zabytków ludności kultury pomorskiej są brązowe napierśniki. Te piękne, oryginalne i wieloelementowe  ozdoby, zapewne o szczególnym znaczeniu, występowały  najliczniej na Pomorzu Wschodnim i w Wielkopolsce w okresie od  V do III wieku p.n.e.
 
Do najlepiej zachowanych, prezentowanych na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, należą napierśniki z Mrowina i z Podróżnej. Wyobrażenia napierśników są przedstawiane na popielnicach  twarzowych – naczyniach z elementami twarzy ludzkiej, w postaci ornamentów rytych bądź nalepianych.  Widz ma okazję przyjrzeć się zarówno samym, oryginalnym napierśnikom jak i ich  wyobrażeniom na naczyniach.  
 
Napierśniki składają się z bogato zdobionych pierścieni oraz spinającej je klamry. Dodatkowymi elementami są zawieszone na ostatniej obręczy wisiorki – dzwoneczki. Ornament geometryczny w postaci linii zygzakowatych, grup skośnych, poprzecznych, naprzemianległych kresek, trójkątów, rombów, jodełek i linii półkolistych jest rozmieszczony symetrycznie – od środka po zwężające się końce. Spinająca obręcze klamra ma kształt prostokąta, niekiedy lekko zwężonego pośrodku. Jest zdobiona licznymi otworami w kształcie trójkątów, kół, wycinków koła  tworzących bogaty ażurowy ornament.

Na wystawie  prezentowane są odkryte w Wielkopolsce wybrane napierśniki i naczynia z ich wyobrażeniami plastycznymi  oraz plansze z fotografiami tych wyjątkowych zabytków.
 
kuratorzy: Urszula Narożna-Szamałek i Barbara Kirschke
Fotografie:  P. Krakowski, B. Walkiewicz, K. Liberski, ryciny: J. Kędelska