Krasnale ze sztuką na przystanku Pestki

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
Drukuj

"Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców" - taki tytuł nosi praca grupy The Krasnals, która we wtorkowy wieczór zawisła na przystanku PST przy ulicy Słowiańskiej. Dlaczego grupa wybrała to miejsce?

Co robią Agnieszka Chylińska, ojciec Tadeusz Rydzyk, Roman Polański, Adam Małysz i wiele innych postaci z polskiej sceny politycznej, kulturalnej i sportowej na jednym obrazie? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie - to po prostu trzeba samemu zobaczyć. A poznaniacy właśnie zyskali okazję do oglądania takiego obrazu bez żdnych ograniczeń.

Obraz bowiem został wywieszony na przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przy ulicy Słowiańskiej. To właśnie tam grupa The Krasnals postanowiła pokazać swoje dzieło szerokiej publiczności tej - jak same "krasnoludki" ją określają - nowej epoperi narodowej. Co ciekawe, jest to pierwsza publiczna prezentacja tego obrazu.

"Po odmowie prezentacji "Bitwy pod Grunwaldem..." przez wszystkie instytucje publiczne w Polsce, jak Biura Wystaw Artystycznych i Muzea Sztuki Współczesnej, The Krasnals pokazują obraz jeszcze szerszej publiczności, masowemu odbiorcy dzięki inicjatywie guerrillas outdoor firmy Enkredibo, której krasnoludki osobiście gorąco dziękują i cieszą się że są jednostki otwarte na oddolne inicjatywy, które mają odwagę prezentowania wolno-myślących projektów w przestrzeni miejskiej" - piszą The Krasnals w specjalnym oświadczeniu.

Zdaniem członków grupy, wywieszenie obrazu w publicznym miejscu właśnie w Poznaniu to kolejny dowód na to, że nasze miasto "ma odwagę zaprezentować odrębną niezależną od mainstreamowej wizję".

Co o samym obrazie sądzą poznaniacy, których spotkaliśmy na przystanku?
- Jest niewyraźne, nie wiem o co chodzi w tym obrazie... o grupie The Krasnals nigdy nie słyszałem - informuje nas Tomasz, student historii UAM.

Kasia Adamska, również poznańska studentka, która oczekiwała na Słowiańskiej na tramwaj, także nie ma pojęcia o co chodzi w obrazie.
- Nie mam pojęcia.. widzę, że na sąsiednim plakacie jest jakieś wyjaśnienie, ale nie mogę go odczytać, literki są zbyt małe. Będę musiała w internecie poszukać - opowiada Kasia.

A poczytać o obrazie warto, ponieważ grupa The Krasnals będzie reprezentować Polskę podczas 55. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA