Muzeum Narodowe zaprasza na weekend z Baksym i biżuterią

Wykłady o sztuce, warsztaty i konwersatoria, na których będzie można podyskutować o związkach malarstwa i literatury – oto, co proponuje Muzeum Narodowe na ten weekend.

W piątek 22 lutego o godz. 17.00 warto się wybrać na wykład “Od Fidiasza do Banksy’ego.
Sztuka I połowy XVIII wieku”. Wstęp wolny, ale na zajęcia obowiązują zapisy w Dziale Edukacji MNP.

Godzinę później w Galerii Malarstwa i Rzeźby rozpocznie się konwersatorium “Wilhelm Amberg – Czytanie “Werthera” w cyklu „Malarstwo w kontekście literatury –  literatura w kontekście malarstwa…” To kolejne spotkanie w cyklu konwersatoriów, których celem jest refleksja na temat przenikania się sztuki malarskiej i literackiej oraz dyskusja o wzajemnych wpływach i dynamicznej korespondencji pomiędzy obrazem i słowem.

Zajęcia służą interpretacji przedstawionej na płótnie lektury dzieła J. W. Goethego na łonie natury: w przestrzeni znaczącej, stanowiącej kontrast wobec ważnych miejsc kultury Oświecenia, np. salonu. Zostaną również zanalizowane takie pojęcia jak indywidualizm, romantyczna miłość i śmierć. Przywołane będą m.in. kategorie historycznoliterackie: sentymentalizm, werteryzm, byronizm oraz utwory Jeana Jacques’a Rousseau, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i filozoficzne teksty romantyków niemieckich. także i tu trzeba się wcześniej zapisać w Dziale Edukacji Muzealnej, a decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzenie: dr Agnieszka Palicka

O godz. 19.15 rozpocznie się prelekcja Wojciecha Lipowicza z cyklu “Ku nowej ekspozycji Muzeum Sztuk Użytkowych” – „Puste miejsca. Czego brakuje w zbiorach mebli poznańskiego muzeum?”

W sobotę 23 lutego o  godz. 11. 15 wszystkie dzieci w wieku od 5 do 10 lat zaproszone są na “Sito Sztuki” – zajęcia plastyczne. Tym razem będzie po chińsku, czyli robienie chińskiego smoka.
 
0 tej samej porze dorośli mogą się wybrać na wykład profesora Wojciecha Suchockiego o obrazie Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu,  1886 – Jan Matejko. Wstęp wolny.
 
O 12.30 rozpocznie się spotkanie Klubu dyskusyjnego art forum, podczas którego Grzegorz Dziamski opowie o projekcie słoweńskiej grupy IRWIN 1999 – 2005. Wstęp wolny.
 
O godz. 16.30 DEKODER – warsztaty twórczych interpretacji sztuki współczesnej: Jonasz Stern   Tablica, 1976. Prowadzenie: Agnieszka Szwachła. Wstęp wolny   
 
W niedzielę 24 lutego o godz. 12.00 warto się wybrać na niedzielne spotkanie na wystawie „W służbie sacrum…”. Dr Alina Mądry wygłosi prelekcję zatytułowaną „Nasza świadomość muzycznej przeszłości, czyli jak muzykowano w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej”
 
O tej samej porze rozpocznie się w Muzeum Sztuk Użytkowych warsztat plastyczny „W poszukiwaniu drogocennych klejnotów” z cyklu “Ku nowej ekspozycji”. Na zajęciach przyjrzymy się rozmaitym formom biżuterii, zastanowimy się nad różnymi funkcjami, jakie spełniała i spróbujemy wykonać własne artystyczne ozdoby. Prowadzenie: Aleksandra Podżorska.