Seksualność Josefa Hofera

Seksualność osób niepełnosprawnych jest nadal tematem tabu. Twórczość Josefa Hofera, którego prace można oglądać w Galerii „tak, pozwala dostrzec ten problem z perspektywy samych osób niepełnosprawnych.

Hofer urodził się w 1945 roku, jest niepełnosprawny fizycznie i intelektualnie. Zaczął tworzyć dość późno, bo wieku 52 lat. Przy tego typu niepełnosprawności trudno mówić o przekazie metaforycznym, dlatego możemy założyć, że artysta w sposób bezpośredni komunikuje swoje potrzeby i zainteresowania, w tym fascynacje ciałem.

Josef Hofer jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych, współczesnych artystów Art Brut. Jego prace były prezentowane w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii. W 2004 roku artysta otrzymał pierwszą nagrodę EUWARD w Monachium. Wystawa w Galerii „tak” jest pierwszą prezentacją prac Hofera w Polsce.

To, że zaistniał w świecie sztuki zawdzięcza dr Elisabeth Telsnig, historyk sztuki, która prowadzi pracownię terapii przez sztukę w Lebenshilfe w Austrii. Dr Telsnig poznała Hofera w czasie jednej z wizyt w placówce dla osób niepełnosprawnych. Uznała wtedy, że jego prace są zadziwiające i trudno je zapomnieć. Nie były cenione ani przez jego rodzinę, ani pracowników placówki, w której się znajdował, trafiały więc do kosza. Obawiając się, że prace zostaną zniszczone, zaczęła je zbierać. Fakt ten zmienił Josefa, co można zobaczyć w jego pracach. To, co najważniejsze, to zrozumienie, ze to nie są rysunki erotyczne, a autobiografia Josefa.

Galeria „tak”, ul. Mielżyńskiego 27/29, poniedziałek-piątek w godz. 12:00-18:00, sobota i niedziela w godz. 10:00-14:00.

Prace Hofera można oglądać w Galerii „tak” do 26 października 2012.