Październik z Fluxusem na UAP

Festiwal “Płynąć z Fluxusem”, wystawa “Szaleńcy na wolności”, prezentacja najlepszych dyplomów Katedry Fotografii i nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Zygmuntowi Baumanowi – jesień na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu zapowiada się naprawdę interesująco.

Rok akademicki rozpocznie się na tej uczelni otwarciem wystawy “The Lunatics are on the loose”, czyli szaleńcy na wolności, którą będzie można oglądać w galerii Aula UAP.

Od 8 października uczelnia zacznie żyć Fluxusem. 8 tego miesiąca Petra Stegmann, kurator projektu, wygłosi wykład “Fluxus in Europe”, a dzień później rozpocznie się Festival Fluxus. projekt “Płynąć z Fluxusem. Festiwal Fluxusu” stanowi poznańską edycję europejskiego festiwalu poświęconego Fluxusowi, który odbywa się w wielu miastach naszego kontynentu z okazji 50-lecia pierwszych europejskich prezentacji tego ruchu.

W Poznaniu z tej okazji zaplanowano warsztaty, pokazy i wystawy, także autorstwa członków legendarnej grupy Fluxus.
– Fluxus jest wynikiem fantastycznej postawy wobec świata – mówi profesor Jarosław Kozłowski, który jest jednym z uczestników festiwalu.- Prowokacja nonsensem, smiechem daje doskonałę samopoczucie, sam tego doświadczyłem.

Zdaniem profesora Kozłowskiego w wydarzeniu powinien wziąć udział każdy, kto interesuje się sztuką, by poczuć, jak niewiarygodnym przełomem w świadomości artystycznej był Fluxus – zwłaszcza że dzięki iPhonom, które będzie można na miejscu wypożyczyć, każdy chętny nie tylko wszystko dokładnie usłyszy, ale jeszcze zrobi sobie małą podróż w czasie…

Ale czy ten rodzaj ekspozycji będzie dostępny dla przeciętnego poznaniaka?
– Ci, którzy się interesują, na pewno przyjdą – przekonuje profesor Marcin Berdyszak. – Jeśli nic nie wiedzą o Fluxusie, to przecież nie jest trudno znaleźć wiadomości na ten temat. Sztuka zawsze była dla tych, którym się chce zatrzymać, którzy chcą czegoś więcej…

15 października uczelnia zaprosi na kolejne wielkie wydarzenie: nadanie doktoratu honoris causa profesorowi Zygmuntowi Baumanowi, wybitnemu socjologowi, filozofowi i jednemu z twórców koncepcji postmodernizmu.
– Związane z tą postacią kontrowersje sa dla nas mało interesujące – wyjaśnia profesor Berdyszak. – Doktorat honoris causa przyznaje się za umysłowosć, twórczość. A ta jest znakomita.

Od 18 października w siedzibie Wydziału Nauk Humanistycznych będzie można oglądać wystawę Pracowni Zjawisk Teatralnych “IV edycja kolekcji UAP”. Październik zakończy otwarcie 23 tego miesiąca wystawy najlepszych dyplomów Katedry Fotografii w Galerii Aula. Wystawa nosi tytuł “Nieoczywiste 2012”.