Akademia na okrągło, czyli warsztaty w Nowej Gazowni

Fotografia cyfrowa od kuchni, szkoła śpiewu białego, warsztaty plastyczne, architektoniczne, malowania murali i w końcu perkusja z Derrickiem McKenzie, perkusistą Jamiroquai – to główne atrakcje Akademii na okrągło, czyli cyklu warsztatów dla młodych i trochę starszych miłośników sztuki i muzyki.

Warsztaty rozpoczną się właśnie od zajęć perkusyjnych z Derrickiem McKenzie, które odbęda się 28 września o godzinie 20. Urodzony i do dziś mieszkający w Wielkiej Brytanii w 1993 roku został zaproszony na przesłuchanie do zespołu Jamiroquai, którego jest członkiem do dziś. Jego styl charakteryzuje wspaniałe brzmienie, nienaganna pulsacja oraz prostota. – “Jamiroquai to duży zespół, więc trzeba grać tylko to, co potrzebne” – mówi. Pod powłoką tej skromności kryje się prawdziwy wirtuoz perkusji, rozumiejący rolę swojego instrumentu w muzyce w niezwykle szeroki sposób, pozwalający mu idealnie dobrać środki wyrazu do każdej sytuacji, w której się znajduje.
Bilety – 20 zł do nabycia w kasie Estrady, CIM, www.ebilet.pl

10 października w Nowej Gazowni powinni się stawić wszyscy ci, którzy chcą zostać prawdziwymi dziennikarzami – na warsztaty dziennikarskie z Radiem Afera, które poprowadzi Marcin Piosik. Podczas nich uczestnicy warsztatów poznają zasady pracy dziennikarza radiowego w Poznaniu – od pozyskiwania tematów, poszukiwania ciekawych historii, poprzez wybór form wykorzystywanych przy realizacji tematu do obróbki i prezentacji gotowej informacji dla potrzeb rozgłośni radiowej.

12 października dzieci w wieku od 10 do 15 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych “Nieistniejąca rzeka”, które poprowadzi Aleksandra Piernikowska, absolwentka ASP w Poznaniu, stypendystka  Ministerstwa Kultury i Sztuki 2007, ilustratorka, artystka multimedialna i pedagog. Warsztaty plastyczne mają pozwolić otworzyć się na swobodne, nieograniczone działanie w przestrzeni oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży faktu nieistniejącego od 60-tych lat starego koryta Warty biegnącego trasą pomiędzy Chwaliszewem a Starym Miastem. Na ostatnich zajęciach przygotowana zostanie wystawa podsumowująca warsztaty.

16 października rozpoczną się warsztaty wokalne z Ewą Nawrot, pomysłodawczynią Art of Voice Studio i wokalistką o niezwykłym głosie. Może w nich wziąć udział każdy, kto cchiałby rozwijać swoje możliwości wokalne.

24 października rozpoczną się warsztaty muzyczne połączone  zjam session. Wśród instruktorów i mentorów są tacy muzycy jak Maciej Sikała i Bartek Królik.

29 października rozpoczną się warsztaty fotograficzne dla młodzieży powyżej 16 roku życia. Tego dnia ich uczestnicy będą mogli msię dowiedzieć, jak wykorzystać tryby pół i automatyczne w aparatach cyfrowych, 12 listopada – jak mieć idealne zdjęcia prosto z aparatu, a 10 grudnia – jak robić fotografie na koncercie, imprezie i w centrum wydarzeń.

30 października natomiast rozpocznie się warsztat otwarty dla publiczności o nazwie Open Mic. to cykl imprez promujący wokalistów i jednocześnie kreujący muzyczną scenę Poznania. Poprzez kontakt z profesjonalną sceną, muzykami oraz publicznością Open Mic daje im przede wszystkim klucz do pokonania własnych barier i odkrywania samych siebie. Projekt istnieje już prawie 6 lat.

5 listopada rozpoczna się zajęcia ze śpiewu białego prowadzone przez Barbarę Wilińską, podczas których uczestnicy nauczą się odkrywać własny, niepowtarzalny i naturalny głos; wydobywać pełne mocy, energetyczne i wibrujące dźwięki (biały głos); bawić się  dźwiękiem,  eksperymentować i improwizować; śpiewać jednogłosowe i wielogłosowe pieśni z wybranych tradycji słowiańskich. Do wyboru  pieśni polskie, serbskie, bułgarskie, macedońskie, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie.

Warsztaty wideoklipu DIY rozpoczna się 13 listopada. DIY to innowacyjna, nowoczesna idea. Z angielskiego oznacza „do it yourself”, czyli zrób to sam. Dzięki filozofii DIY powstają rozmaite rzeczy: od prostych przedmiotów codziennego użytku, po skomplikowane urządzenia elektroniczne. Warsztaty są próbą stworzenia kolektywu, społeczności młodych ludzi i artystów z różnych środowisk Poznania, którzy mieliby stworzyć, zaprezentować swoją własną wizję miasta.

Tematem audio-wizualnych warsztatów będzie Poznań i próba zbudowania wizerunku Poznania w nowoczesnym medium. Będzie to miasto postrzegane i reprezentowane tylko i wyłącznie za pomocą dźwięku i obrazu. Chcemy, aby każdy z uczestników po scenariuszowych rozmowach zaproponował swoją refleksję, diagnozę, audiowizualną pocztówkę dotyczącą Poznania. Precyzując efekt końcowy, chcemy zrobić krótki klip video, który będzie alternatywną i artystyczną wizją połączonych plenerowych nagrań dźwięków z muzyką i obrazów z różnych przestrzeni miasta.

16 listopada to początek warsztatów poświęconych współczesnym muralom przeznaczonych dla młodzieży do 20 roku życia. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak odmienić wnętrze za pomocą rysunku na ścianach. Uczestnicy w ciągu jednego warsztatu przeistoczą przestrzeń Pawilonu poprzez działania graficzne na papierze opinającym wewnętrzne ściany budynku. Warsztaty poprzedzi wykład teoretyczny na temat współczesnych artystów murales, grafitti oraz historii kierunku w sztuce i polityce.

23 listopada rozpocznie się cykl warsztatów Made in Chicago. Warsztaty towarzyszą festiwalowi Made in Chicago i dzięki nim ani jazzu mają wyjątkową okazję być na bieżąco z tym co dzieje się na scenie Chicago jak i poznawać jej bogatą historię. Wśród nauczycieli na warsztatach są Ingrid Laubrock, Greg Ward i James Sanders.

Myślenie scenografią to tytuł kolejnego cyklu warsztatów, który rozpocznie się 14 grudnia. Zajęcia maja na celu otwarcie się na wszystkie możliwości ekspresji wizualnej, zamianę miejsc warsztatowych w kilka scen, ktore będą eksperymentalnie przetwarzane przez uczestników za pomocą światła, obiektów, projekcji, animacji czy muzyki.

Zobacz dokładny program warsztatów!