Mediations Biennale – światowa sztuka w Poznaniu

Międzynarodowe  Biennale Sztuki Współczesnej jest jedynym biennale w Polsce i jednym z największych w Europie. Jest to już 3. edycja imprezy, która trwać będzie miesiąc – od 14 września do 14 października. Temat tegorocznego Biennale to „Niepojmowalne”.

Ideą imprezy jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej, również z odległych zakątków naszego globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej. Historia Biennale rozpoczęła się wystawą Asia Europe Mediations, która stała się fundamentem dla I Mediations Biennale, odbywającego się w 2008. Kolejna edycja miała miejsce w roku 2010. Mimo, że to impreza wciąż jeszcze młoda, od początku towarzyszy jej rozmach niespotykany na skalę Polski.

– Jakże duży lęk w naszej cywilizacji wywołuje wszystko to, co nieznane i niepojęte. Tymczasem artysta nieustannie doznaje obecności tego, co niepojmowalne we własnym dziele. To, że widzi nie zawsze oznacza że rozumie. I coraz silniejszą staje się potrzeba prowokowania, tego co niedostępne rozumem, co wyznacza inną skalę i inny sens. Sztuka jest niezwykle wrażliwym narzędziem badania rzeczywistości równoległym do nauki, lecz w przeciwieństwie do niej chciałoby się powiedzieć, odkrywa ona obłok nie-wiedzy. Znane ze współpracy z Azją Mediations Biennale w tym roku inicjuje na szeroką skalę z udziałem 23 artystów dialog ze sztuką współczesną Ameryki Północnej i Południowej. 96 artystów z całego świata prezentować będzie swoje dzieła w kontekście niezwykłych miejsc wchodząc w dialog z ich historią. Sztuka współczesna podejmuje dialog z dziełami minionych epok od gotyku do współczesności – powiedział Tomasz Wendland, dyrektor artystyczny Mediations Biennale.

Trzecia edycja zatytułowana The Unknown – Niepojmowalne odbędzie się w Poznaniu i będzie trwać od 14 września do 14 października 2012 roku. Nad wystawą czuwać będzie 4 kuratorów: Denis Carvalho (Brazylia/USA), Friedhelm Mennekes (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia) i Tomasz Wendland (Polska) oraz 2 kuratorów – Drorit Gur Arie (Izrael) i Rita Varga (Węgry). Prace artystów wypełnią najważniejsze przestrzenie wystawiennicze oraz przestrzeń miejską Poznania.

– Wystawy odbędą się w  5 głównych miejscach, które znajdują się blisko siebie, dlatego zwiedzający nie muszą jeździć po całym Poznaniu. Odbywać się będą również imprezy towarzyszące. Temat tegorocznego biennale to „Niepojmowalne”. We współczesnej sztuce może się zmieścić wszystko. I jest to taki wytrych. Na Mediations Biennale przyjadą artyści z różnych zakątków świata, m.in. USA, Japonii, Finlandii. Na tle pozostałych poznańskich wydarzeń Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczsnej od początku do końca poświęcone jest sztuce. Tegoroczne Mediations Biennale to także program edukacyjny. Obejmować on będzie cykl warsztatów twórczych Media Sztuki, konferencje naukowe, konferencje młodzieży oraz kuratorów – powiedziała Anna Adamowicz, rzeczniczka prasowa Mediations Biennale.

Uroczyste otwarcie Mediations Biennale Poznań 2012 odbędzie się 14 września o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Natomiast otwarcie wystaw dla publiczności nastąpi następnego dnia. Można je zwiedzać codziennie do 14 października z wyjątkiem poniedziałków. Wystawom towarzyszyć będą konferencje The Unknown (15.09), The Unshown (16.09), Polska Biennale New Envirionemnt/Nowe Środowisko (16.09), Polska Biennale (17.09). Ważnym wydarzeniem będzie również Noc Biennale (13.10).

Miejsca:

– Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9
– Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82
– Osrodek Kultury Chrześcijańskiej, Galeria u Jezuitów, ul. Dominikańska 6
– Port Lotniczy Ławica
– Park przy Starym Browarze (od strony ul. Ratajczaka)

 Więcej informacji na www.mediations.pl