Książki na wakacyjne dni i wieczory

Prezentujemy trzy nowości na ten tydzień wydawnictwa Zysk i S-ka. Jest powieść wspomnieniowa, zabawna książka na lato i szpiegowski thriller.

„Dom”, Zofia Starowieyska-Morstinowa

Dzięki Zofii Starowieyskiej-Morstinowej poznajemy nie tylko fakty, ale i to, co się za nimi kryje, a co nie zawsze jest zapisane na kartach historii.

Zofia Starowieyska-Morstinowa (eseistka, dziennikarka oraz krytyk literacki) urodziła się w 1891 r. w Bratkówce koło Krosna w rodzinie ziemiańskiej. Wychowana w tradycji ziemiańskiej, na wsi, gdzie rytm życia wyznaczały wschody i zachody słońca, codzienne obowiązki i obrzędy, żyła tą tradycją.

W okresie kłamstw i oszczerstw o dworach i o ziemiaństwie przedstawiła w swojej autobiograficznej opowieści „Dom” życie polskiego dworu, ludzi zwyczajnych, życzliwych dla innych, także dla służby i chłopów. Mówiła o życiu trudnym, ale pełnym harmonii, o głębokim szacunku dla człowieka pracy, ale też i o uczuciach patriotycznych oraz o zaangażowaniu w życie społeczno-religijne.

„Pełna konsekwencji, przy tym mocno wrośnięta w konkret, mocno osadzona w otaczającej ją rzeczywistości, wszystko, co myślała (…), było w jakiś sposób dla jej epoki, dla ówczesnych pojęć i obyczajów typowe. Każdym swym postępkiem była doskonałą wyrazicielką swych czasów. Zawsze nieomylnie wiedziała, co jest potrzebą chwili, co jej nakazem i koniecznością”.

Zofia Starowieyska-Morstinowa zmarła w 1966 r. w Krakowie.

„Moja lista Szaleństw”, Magdalena Lewecka

Marta ma prawie trzydzieści lat, gdy razem ze swoim facetem podejmują decyzję o rozstaniu. Czy na pewno słuszną? Po kilku tygodniach nie jest już tego taka pewna.

Jak poradzić sobie z tęsknotą za byłym ukochanym, z lękiem przed staropanieństwem i samotnością? Podczas babskiego wieczoru z najlepszą przyjaciółką dziewczyna wpada na genialny pomysł – postanawia zrealizować wszystkie szaleństwa, których nigdy w życiu nie popełniła, bo-była-w-związku. Tworzy więc ich listę.

W jakie tarapaty wpadnie Marta? Czy u jej boku pojawi się kiedyś książę z bajki, czego od lat życzy sobie babcia, osoba zdecydowanie nietuzinkowa?

– Moja lista szaleństw to zabawna historia o tym, czego na pewno nie należy robić, będąc singielką z odzysku, i o tym, że życie nie kończy się po rozstaniu… – mówi Magdalena Lewecka

„Tropiciel szpiegów”, Matthew Dunn

Autor o książce: – Gdy pisałem Tropiciela szpiegów, chciałem uchwycić esencję uczuć, jakie towarzyszą agentom MI6 w terenie – samotność, konieczność podejmowania decyzji o oddaniu strzału, błędy, które można popełnić, intensywność i złożoność misji oraz ofiary, jakie mogą zostać poniesione w czasie operacji. Byłem tam i wiem dokładnie, jakie to uczucia

Will Cochrane jest najbardziej cenionym nabytkiem w połączonych szeregach CIA i MI6 – i ich najbardziej zabójczą bronią. Od dzieciństwa jedynym światem jaki znał była sekretna kraina kłamstwa i zdrady, gdzie wszyscy grają w grę życia i śmierci. Jak dotąd Cochrane był w tej grze niepokonany.

Teraz jego szefowie wyznaczają mu nowy cel – powstrzymanie jednego z najgroźniejszych terrorystów świata, generała irańskiego Korpusu Islamskiej Armii Rewolucyjnej. Nieprzewidywalność Cochrane’a czyni go jedynym kandydatem, który może podołać tej misji. Jednak w trakcie szaleńczego pościgu przez stolice Europy i Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych łowca odkrywa, że ścigany też doskonale zna reguły gry, zaś jego zamiary są bardziej przerażające, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić.

Matthew Dunn to były oficer operacyjny brytyjskiego wywiadu MI6. Brał udział w około 70 operacjach na całym świecie, często we współpracy z innymi agencjami wywiadowczymi, w tym kontrwywiadem MI5 i amerykańską CIA. Tropiciel szpiegów to jego debiut literacki.