Black henna – czy bezpieczna?

Usługi polegające na wykonaniu nietrwałego tatuażu henną są powszechnie oferowane w sezonie letnim, m.in. w miejscowościach wypoczynkowych, na deptakach, jest on również często wykonywany u dzieci.

Wykonanie takiego tatuażu może prowadzić do występowania działań niepożądanych – zaczerwienienia, wysypki, świądu, możliwe jest nawet pojawienie się reakcji skórnych prowadzących do pozostawienia blizn lub przebarwień.

Preparaty tzw. „black henna” służące do wykonywania tego typu ozdób ciała zawierają często p-fenylenodiaminę (PPD). Stosowanie tej substancji regulowane jest załącznikiem do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie list substancji niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach oraz znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach kosmetyków.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem PPD dozwolona jest do stosowania wyłącznie jako składnik w utleniających produktach do farbowania włosów, nie może natomiast znajdować się w wyrobach stosowanych bezpośrednio na skórę.

PPD jest zaliczana do czynników silnie uczulających przyczyniających się w znacznym stopniu do występowania alergii skórnych u osób stosujących ją.

Kosmetyk zawierający w swoim składzie przedmiotową substancję, na opakowaniu jednostkowym powinien zawierać informację:

– Może powodować reakcję alergiczną. Zawiera fenylenodiaminy. Nie stosować do barwienia brwi i rzęs,
– Tylko do użytku profesjonalnego. Zawiera fenylenodiaminy. Nie stosować do barwienia brwi i rzęs. Stosować rękawice ochronne.

Zanim zdecydujemy się na wykonanie takiej ozdoby ciała w szczególnie u dzieci, dokładnie sprawdźmy oznakowanie kosmetyku, a zwłaszcza czy nie zawiera on p-fenylenodiaminy.