Misterium Męki Pańskiej już dziś na Cytadeli

Rozpoczyna się o 18 mszą świętą w kościele p.w.św.Jana Bosko u Salezjanów na Winogradach – a później wszyscy jej uczestnicy przejdą na Cytadelę, gdzie rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej.

Misterium odbywa się w Poznaniu od 1998 roku, zawsze tydzień przed Wielkanocą. Jego pomysłodawcą jest Artur Piotrowski, od początku reżyser i producent spektaklu. Słynie jako największe widowisko pasyjne na świecie – przygotowuje go prawie tysiącosobowy zespół aktorów, chórzystów i muzyków. Wspomagają ich harcerze rozświetlający pochodniami Drogę Krzyżową.

– To magiczne widowisko pozwalające przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie – wyjaśnia Artur Piotrowski. – Od czasu pierwszej inscenizacji uczestnicy podkreślają szczególną wagę sceny zmartwychwstania. Wyraża ją finał spektaklu, kiedy to zmartwychwstały Chrystus spotyka się ze swoją matką.

Twórcy spektaklu podkreślają, że Cytadela jest wymarzonym miejscem na misterium i uważają ją za najpiękniejsze miejsce w Polsce.
“Dzwon Pokoju, naturalne ukształtowanie terenu wraz ze wznmiesieniami, ogromna łąka z ubitą ziemią i okalającymi ją drzewami tworzy w centrum Poznania swoistą enklawę, która swą pełnię osiąga podczas przedstawiania Misterium Męki Pańskiej w sobotę przed Niedzielą Palmową. Dodatkowo Cytadela Poznańska jest także naszą miejską golgotą, ponieważ to tam toczyły się krwawe walki podczas II wojny światowej” – czytamy na stronie misterium.

Misterium odnosi się do historii i religii, ale jeśli chodzi o stronę techniczną, jest na wskroś współczesne. Nagłośnienie i światło wspomaga grę aktorów, efekt uzupełnia monumentalna scenografia. Wszystko razem daje ten niepowtarzalny, magiczny efekt, który odbierają wszyscy widzowie misterium. A zwykle bywa ich tam kilkadziesiąt tysięcy osób.

W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Ich rozwój, powstrzymany wówczas jednak szybko przez falę reformacji, a następnie zaborów, nastąpił ponownie w XX wieku. Zazwyczaj mają one charakter tradycyjnej drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Najstarsze w Polsce misterium odbywa się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Misterium na Cytadeli rozpocznie się o 20, dwie godziny wcześniej jednak wszyscy chętni mogą wziąć udział we mszy świętej w kościele p.w.św.Jana Bosko u Salezjanów na Winogradach. Po mszy uczestnicy misterium przejdą na Cytadelę, gdzie odbędzie się misterium. Czas trwania przewidziano na 80 minut. Wstęp wolny.

Czytaj także:

Uwaga! Zmiany w komunikacji podczas Misterium